Koka mājoklis Rīgā – 19. un 20. gadsimta mijas periodā
[Inga Karlštrēma]

14.11.2019. 13.00 – 14.30

 

Latvijas Zinātņu akadēmija

Dosimies kopīgā pastaigā pa Kalnciema un Baložu ielu Rīgā, Pārdaugavā. Tās laikā runāsim par Rīgas priekšpilsētām raksturīgiem koka mājokļu tipiem 19. un 20. gadsimtu mijā – laikā, kad lielākā daļa rīdzinieku dzīvoja no koka būvētās mājās. Apskatīsim strādnieka mājokļa piemēru Kalnciema kvartālā – Melnsila ielā 10b, kur mūsdienās iekārtots koka arhitektūras centrs “Kalnciema kvartāls”. Runāsim arī par raksturīgu vidusslāņa mājokļa tipu – no koka būvētiem daudzdzīvokļu īres namiem Kalnciema un Baložu ielā. Aprunāsimies ne vien par tā laika mājokļa standartiem, bet arī par ideāliem, kā arī par šī perioda koka mājokļu arhitektūru plašākā Rīgas pilsētas apbūves attīstības kontekstā. Noskaidrosim vienstāva un divstāvu koka jaunbūvju skaita izmaiņas šajā laikā, kā arī to skaita attiecību iepretim mūra jaunbūvēm. Dosimies līdz Āgenskalna ielai, kur apbūvē sāk dominēt starpkaru perioda dzīvojamās mājas, lai īsi pārrunātu apstākļus, kuru dēļ koks kā būvmateriāls pamazām zaudēja savu nozīmi Rīgas arhitektūrā pēc 1. pasaules kara. Piestāsim arī pie Āgenskalna ūdenstorņa, kas pēc 1910. gada būtiski ietekmēja dzīvojamās apbūves attīstības tendences Pārdaugavā.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

Tiem, kam nav iespējas apmeklēt ekskursiju 14. novembrī, esat laipni aicināti noklausīties audiogidu par Kalnciema kvartāla ēku būvvēsturi un arhitektūru, ko veidojusi Inga Karlštrēma kopā ar koka arhitektūras centru “Kalnciema kvartāls”. Audiogids latviešu un arī angļu valodā ik dienu ir pieejams Kalnciema kvartāla vīna veikalā ikvienam interesentam.

For privacy reasons Google Maps needs your permission to be loaded.
I Accept

Inga Karlštrēma
Inga Karlštrēma ir mākslas un arhitektūras vēsturniece, doktorante Latvijas Mākslas akadēmijā, mākslas kolekciju glabātāja Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā; pētī Rīgas industriālās arhitektūras vēsturi, kam veltījusi vairāk nekā 10 zinātniskus rakstus; autore vairāk nekā 20 Nacionālās enciklopēdijas šķirkļiem par arhitektūras vēsturi; pētot Rīgas pilsētas apbūves attīstības vēsturi 19. gs. 2. pusē un 20. gs. sākumā, pievērsusies arī šī perioda koka arhitektūras tēmai un veidojusi audiogidu par Kalnciema kvartāla būvvēsturi.

10:00 -12:30 Pirmais ekskursiju cikls

Rīgas kvartāls. Kompleksa mājokļu apbūve Rīgā

Artis Zvirgzdiņš

Lasīt vairāk

Dažādo savas atmiņas! Padomā par Pļavniekiem!

Aleksandrs Feļtins

Lasīt vairāk

Deviņi Rīgas stāvokļi

Oskars Redbergs

Lasīt vairāk

13:00 -14:30 Otrais ekskursiju cikls

Eksperimentālās lielpaneļu ēkas Rīgā

Evelīna Ozola

Lasīt vairāk

Ekonomiskais mājoklis Rīgā
20. gadsimta sākumā

Ivita Ose

Lasīt vairāk

Koka mājoklis Rīgā
19. un 20. gs.
mijas periodā

Inga Karlštrēma

Lasīt vairāk

Konferenci atbalsta:

Rīgas pašvaldība
Rīgas enerģētikas aģentūra
Innovate
Horizon 2020